Brief.pl

Jak wykorzystać marketing sensoryczny?

Rozbudzić zmysły klientów i dać się zapamiętać. Czyli marketing sensoryczny na stoisku targowym. Kolorystka i oświetlenie w aranżacji wnętrz mają znaczący wpływ na to, jak postrzegamy daną przestrzeń, oddziałują nie tylko na zmysł wzroku, ale potrafią też wpływać na nastrój, wywoływać konkretne skojarzenia i działać na podświadomość – mówi Katarzyna Rzadkiewicz, Sales and Marketing Director w Smart Design Expo.
prize
Człowiek odbiera rzeczywistość poprzez zmysły, które są odpowiedzialne za blisko 80 proc. jego reakcji i przetwarza bodźce na poziomie nieświadomym, kierując się głównie emocjami. Dlatego marketerzy chcąc wpływać na decyzje konsumentów, odwołują się do ich sfery emocjonalnej, dążąc do maksymalnego oddziaływania na ich percepcję. Odpowiednio dobrane narzędzia marketingu sensorycznego na stoisku targowym umożliwiające dogłębne doznania zmysłowe, realnie wpływają na wzrost świadomości marki, przywiązanie do niej i oferty, a co za tym idzie pozytywne decyzje zakupowe odwiedzających.
prize
Podczas targów aż 70 proc. osób, które postanawiają zatrzymać się przy konkretnym wystawcy, podejmuje decyzję na podstawie wyróżniającego się designu stoiska. Co więcej, prawie 80 proc. emocji wywoływanych jest poprzez zmysł wzroku. Te fakty dowodzą temu, iż warto dopracować wszelkie wizualne aspekty targowej przestrzeni. Zmieniając natężenie oświetlenia, możemy wpływać na percepcję odbiorców i wzbudzić w nich konkretne reakcje – wyciszać, uspokajać, dodawać energii, wprawiać w dobry nastrój czy wprowadzać klimat tajemniczości. Podobnie działają również kolory. W premierowym numerze TREND.expo, będącym drogowskazem dla wystawców, prezentujemy cztery wiodące aktualnie w wystawiennictwie trendy kolorystyczne i pokazujemy najlepsze zastosowania kolorów na światowym poziomie. Całość uzupełniają wskazówki i porady ekspertów designu, a także specjalistów marketingu wystawienniczego. TREND.expo to pozycja, po którą warto sięgnąć, poważnie traktując obecność marki na tragach.
prize
Dopełnienie wizualnego aspektu stoiska stanowią treści emitowane na ekranach. Według raportu Mood Media, światowego dostawcy rozwiązań w zakresie Expierience Design, blisko 60% konsumentów wskazuje, że przyciągające uwagę treści video mają pozytywny wpływ na ich zakupy. Pełne emocji i chwytające za serce opowieści, czy też dynamiczne i abstrakcyjne projekcje również działają na podświadomość konsumenta, pod warunkiem, że marka wie jak zachować spójność przekazu i jaki efekt zamierza osiągnąć. Z kolei według badań Martina Lindstroma, specjalisty od brandingu i neuromarketingu, około 65 proc. przypadków zmiany ludzkiego nastroju, dokonuje się pod wpływem dźwięków i muzyki. O ile trudno jest oddziaływać nimi na szeroką skalę ze względu na odmienne preferencje różnych grup odbiorców, to odpowiednio dobrana melodia może skutecznie wzmocnić promocję produktu i stać się jego znakiem rozpoznawczym, ale również pobudzać do działania, wprawiać w dobry nastrój czy relaksować. Warto o tym pamiętać przygotowując przestrzeń targową, w której odwiedzający mają poczuć się komfortowo i spędzić w niej dłuższą chwilę.
prize
Nie bez znaczenia jest także zmysł dotyku, który odpowiada za wywoływanie ponad 70 proc. ludzkich emocji. Dotykając przedmiotu mamy możliwość analizy empirycznej jego powierzchni, faktury, wagi oraz kształtu. Ponadto, im dłużej pozostaje on w rękach klienta, tym większe szanse na przywiązanie emocjonalne. Dlatego zastosowanie przez wystawców przyjemnych i stymulujących receptory dotyku materiałów, faktur czy fizycznych obiektów, stwarza możliwość swobodnego i bezpośredniego doświadczania marki czy produktu, wydłużając jednocześnie czas obecności odwiedzających na stoisku targowym, a finalnie zwiększając przywiązanie oraz prawdopodobieństwo zakupu. Kropką nad „i” w marketingu sensorycznym są zabiegi oddziałujące na zmysł węchu i smaku, które dopełniają pozostałe doświadczenia sensualne. Doznania zapachowe stanowią newralgiczną materię i obszar preferencji, z tego powodu dobrze jest postawić na naturalne, subtelne i nienachalne źródła zapachu w przestrzeni, w której przebywają uczestnicy targów. Warto postawić na zapachy, które pozytywnie kojarzą się niemal każdemu np. zapach roślin, lasu, czy morskiej bryzy.
prize
Stoisko targowe jest wprost stworzone do oddziaływania na wszystkie zmysły i daje szerokie pole do eksploracji marketingu sensorycznego i holistycznego budowania świadomości marki. Dbając o sensualne doświadczenie odwiedzających, wystawcy mają szansę zaprezentować się w wyjątkowy sposób, przykuć uwagę gości targowych, wyróżnić niebanalną atmosferą miejsca i zostać zapamiętanymi na długo.
TREND.
expo

TREND.Expo2 – od projektu po sukces targowy

Jak zaprezentować się w najlepszy sposób na targach?
Smart Design Expo. 

Przygotuj się z nami do targów i poznaj bliżej najważniejsze na świecie rynki targowe, żeby osiągnąć cele biznesowe marki.

Wyznacz trasę