Smart Design Expo - tworzymy, projektujemy, inspirujemy.

Ekspozycje 2021 – Jak marki mogą prezentować produkty?

Koronawirus nadal zbiera swoje żniwo w 2021 roku, skutecznie torpedując wszelkie próby reaktywowania branży targowej i dużych wydarzeń konferencyjnych. Nowa rzeczywistość wymusza zmiany w prezentacjach produktowych, dając szerokie pole do popisu decydentom z działów marketingowych.
prize
W ostatnich dniach w sieci mogliście natknąć się na przykład ciekawej realizacji tj. wirtualny showroom, który przygotowany został dla firmy Anwis w ramach targów R+T. Majestatyczna konstrukcja umiejscowiona w głębi meksykańskiej pustyni zrobiła prawdziwą furorę wśród obserwatorów. Niebanalny pomysł, a także połączenie ekspozycji rolet i żaluzji z wymaganiami równikowego klimatu, nadały ekspozycji spójnego konceptu. Żaluzje chroniły przed żarzącym się meksykańskim słońcem, jednocześnie umożliwiając w każdej chwili otwarcie ich na otaczającą naturę.
prize
Wirtualny spacer Rejs Kolejnym przykładem wirtualnego showroomu jest przestrzeń, którą zaproponował producent mebli Rejs. O ile jednak Anwis skupił się na stworzeniu zupełnie nowej, wirtualnej przestrzeni dla swoich produktów, o tyle Rejs oparł swoją ekspozycję o przestrzeń przypominającą typowy showroom. W efekcie firma umożliwia klientom obejrzenie produktów oraz ekspozycji w wirtualnej przestrzeni.
prize
Wirtualne spacery. Przykłady te dowodzą, że wirtualne showroomy i spacery coraz mocniej pukają do drzwi działów marketingu. W ostatnich miesiącach miałem przyjemność rozmawiać ze znaczną częścią wystawców dwóch największych wydarzeń w branży wyposażenia wnętrz w Polsce - katowickich 4 Design Days, a także Warsaw Home. Większość marketingowców w rozmowach przyznawała, że koncept wirtualnego showroomu lub tego rodzaju ekspozycji mocniej lub słabiej przebija się w planach marketingowych na najbliższe lata. Przy czym pojęcie to może przyjmować różną formę. Wirtualny spacer, konfiguracja produktów, ekspozycja z możliwością przybliżenia na detal i załączenia kart produktowych czy też filmów promocyjnych. Pomysłów na realizację wirtualnych showroomów jest wiele, a ogranicza je jedynie ilość miejsca na serwerze, budżet i ... pewne uprzedzenia ze strony konsumentów.
prize
Wykres: Dlaczego klienci wybierają zakupy w sklepach stacjonarnych. No właśnie. Wirtualna rzeczywistość nadal wzbudza pewną niepewność wśród potencjalnych klientów. Przecież produktu prezentowanego w sieci nie można dotknąć, unieść, sprawdzić wagi (ciężar kojarzony jest z jakością), porównać do innego produktu. Wg przedstawionego powyżej badania konsumentów przeprowadzonego przez KPMG w 2020 roku 48% klientów wybiera zakupy w sklepach stacjonarnych dlatego, że mogą zobaczyć produkty na żywo. Odsetek ten w przypadku klientów B2B jest niewątpliwie dodatkowo wyższy.
prize
Wirtualny showroom- jak zainteresować odbiorcę. W efekcie przekonanie klienta do dokonania zakupu na podstawie modelu wkomponowanego w ładną ekspozycję pozostaje niewątpliwie jednym z wyzwań, jakie stoją przed projektantami wirtualnych showroomów w najbliższych latach. Powyższy wykres jasno wskazuje, że utrzymanie wysokiej jakości detalu i umieszczenie bardzo dokładnych modeli produktowych może stanowić odpowiedź na potrzebę możliwości obejrzenia produktu. Dodatkowo można je wzbogacić chociażby o konfiguratory kolorów czy też materiałów. Ekspozycje produktowe na stałe przeniosły się też do świata streamingu. W ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia z kilkoma ciekawymi przykładami tego, jak prezentacje produktowe wsparte odpowiednim scenariuszem i znajomością potrzeb klienta, pozwalały na wystrzelenie sprzedaży ponad normę.
prize
Wirtualny showroom ułatwia sprzedaż podczas transmisji live. Świetnym przykładem była tutaj, chociażby współpraca Budweisera, Carlsberga i producenta koniaków - Remy Martin z chińskim gigantem e-commerce JD.com i wytwórnią muzyczną Taihe Music Group. W ramach kooperacji stworzono szereg wydarzeń i transmisji muzycznych, których gospodarzem było JD.com. Taihe Music Group udostępniało swoich dj-ów, którzy przygotowywali 3-godzinne sety transmitowane bezpośrednio do użytkowników JD. com. W ramach tych wydarzeń promowane były produkty Budweisera, Carlsberga i Remy Martin z możliwością ich zakupu. Efekt? 70% wzrostu sprzedaży alkoholu w ramach platformy w porównaniu do dnia poprzedniego. W trakcie innego z wydarzeń sprzedaż piwa wzrosła o 40% w porównaniu do dnia poprzedniego. Znajomość potrzeb klientów (a raczej ich imprezowego głodu) umożliwiła zwiększenie sprzedaży praktycznie z dnia na dzień.
prize
Jak połączyć wirtualne studio filmowe z premierą produktu. Streaming przeniósł się też do świata ekspozycji produktowych dedykowanych dla sektora B2B. Przykładem jest, chociażby światowa premiera autobusu elektrycznego Urbino 15 przez firmę Solaris. W tym celu w zakładzie produkcyjnym firmy w Bolechowie zaaranżowano praktycznie od zera całe studio filmowe, w którym centralną pozycję zajął autobus, a także potężny ekran stanowiący jego tło. Prezentacja wzbogacona została o dyskusję, łączenia wideo, a także animacje prezentujące pojazd od strony technicznej. Całość spinał świetny scenariusz, a czas jej trwania (27 minut) ułatwiał utrzymanie koncentracji na przestrzeni całego filmu. https://youtu.be/bMvJ-FIIo28
prize
Showroom jak bezpieczna i wyjątkowa przestrzeń. Mimo niewątpliwej dominacji świata wirtualnego nad realnym w ostatnich kilku miesiącach pojęcie standardowych showroomów trzyma się jednak wyjątkowo dobrze. W głównej mierze odpowiada za to ich mniej sprzedażowy, a bardziej ekspozycyjny charakter. W showroomach nie zobaczymy tłumów odwiedzających, a raczej pojedyncze osoby, umówione wcześniej na spotkania o konkretnych godziny. Utrzymywanie takiego harmonogramu spotkań i możliwość umawiania ich wcześniej przez specjalne platformy sprzyja poczuciu bezpieczeństwa w ich trakcie. Showroom jak miejsce spotkań Świetnym przykładem jest tutaj, chociażby showroom "JEST MIEJSCE" w Poznaniu należący do firmy Krono Swiss. Udostępnia on chętnym specjalną platformę umożliwiającą zarezerwowanie wcześniejszej wizyty. Dodatkowo łączy to z silną reklamą na portalach społecznościowych, warsztatami online i pozycjonowaniem się jako miejsce pracy co-workingowej. W efekcie stanowi on nowe miejsce na mapie Poznania sprzyjające kreatywnym spotkaniom, jednocześnie silnie lokując produkty Krono Swiss w świadomości odwiedzających.
prize

Koronawirus nadal nie chce nam odpuścić w 2021 roku. Do końca roku powinniśmy poznać kolejne przykłady interesujących ekspozycji, które będą stawiać czoła otaczającym nas restrykcjom.

TREND.
office

TREND.OFFICE 2021

Poznaj trendy w projektowaniu biur na rok 2021 według
Smart Design Expo. 

To wydanie kierujemy do wszystkich tych, którzy interesuja się
najnowszymi trendami w aranżacji przestrzeni biura oraz do osób,
które planują zmienić swoje biuro lub stworzyć showroom.

Wyznacz trasę